Lépésről-lépésre

Nálunk idén egy egész hónapig tart a Gyaloglás Világnapja. Ennek apropóján október elejétől a végéig számos ingyenes túrát szerveznek országszerte a Magyar Szabadidősport Szövetség koordinálásával. Sőt, a gyaloglás még az október 12-13.-i nagy budapesti futóünnep műsorában is helyet kapott. Ott is kínálnak néhány kiadósabb városi sétát, melyeket különösen ajánlanak családoknak, baráti társaságoknak. Ez a program azt is jól jelzi, hogy a gyaloglás nem csupán izommunka, s nem is csak izzadást, meg elfáradást kínál, hanem kulturális és társasági kaland is lehet, ha jó társakat és utakat választanak hozzá.

Lépésről-lépésreMagát a Gyaloglás Világnapját mintegy három évtizede rendezik meg évről-évre, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a legegyszerűbb, s leghétköznapibb mozgásformákban is rejlő egészségmegőrző potenciálra. A Semmelweis Egyetem honlapján épp ezt a lehetőséget részletezte dr. Fazekas-Pongor Vince adjunktus idén [2024] augusztusban. Kutatási eredményeket felidézve azt érzékeltette, hogy az egyszerű napi mozgás, mint a gyaloglás nem egy olyan verseny, amiben csak a legkiválóbbaknak jár a jutalom, hanem itt minden kis többletteljesítmény nyereséget hozhat. Ezért érdemes nekiindulni a korábban soha vagy csak nehezen mozgóknak, az időseknek, a túlsúlyosoknak is: ha csupán 10 százalékkal növelni tudják a korábbi napi lépésszámukat, már érzékelhetően javítják az egészségi állapotukat. Különösen három nagy betegségcsoportnál látványos a fizikai aktivitás védő hatása. Így például a szív-érrendszeri betegségek esetében a szívinfarktus, illetve a stroke rizikója 43 százalékkal alacsonyabb azoknál, akik megtesznek átlag napi 9.500 lépést, szemben a csak 3.800-ig jutókkal. A demenciánál már 5.000 lépés felett jelentkezik a védőhatás. A daganatok esetében napi 2.000 többletlépés már kimutathatóan rizikócsökkentő hatású - sorolta a kutatások eredményeit az adjunktus, hozzátéve még, hogy 60 év felett a 6.000-et meghaladó napi lépésszámok már komoly egészségnyereséget kínálnak.

A tisztifőorvos hivatalának (NNGYK) Egészségvonal elnevezésű tanácsadója további nemzetközi eredményekkel is érvel, azok szerint napi 4.000 lépés felett már csökken a szív-érrendszeri betegségek, a diabétesz, egyes rákok, valamint a depresszió kialakulásának kockázata. Minden további 2.000 lépéssel - mintegy másfél kilométerrel - növelve a naponta megtett távot pedig 8-11 százalékkal csökkenthető a krónikus betegségek miatti halálozás rizikója.

Azonban mindkét idézett forrás arra is felhívja a figyelmet, hogy ezen nyereségek elérésének kulcsa a fokozatosság. Lehet, hogy kezdésnek elég napi plusz 10 perc sétát, vagy egy buszmegállónyi többletutat kitűzni, hogy aztán az annak teljesítéséből fakadó sikerélménnyel megerősödve tudjanak továbblépni. Mindig csak egy kicsivel tovább: növelve a távolságot, a tempót, akár az útvonal nehézségét, ezek ugyanis mind növelik a mozgásgyógyszer erejét. A kezdeti sikerélményen túl sokat segíthet a továbblépésben a motiváló közösség, egy-egy túratársaság vagy gyaloglóklub. Ilyeneket kipróbálni, s rátalálni a számunkra leginkább megfelelőre jó lehetőséget kínál a gyaloglás hónapja. (Csak ízelítőül: a Monspart Sarolta Alapítvány októberi túrái közül itt válogathatnak, s ugyanitt kereshetnek kapcsolatot több, mint 400 hazai gyaloglóklubbal.)

2024. október
WEB/ART/C/2024/X/01-04v.