A diabétesz történetének vitathatatlanul legnagyobb hatású fordulata az inzulin felfedezése volt. Ez tette lehetővé, hogy az addig rendre végzetes, s viszonylag gyors lefolyású bajt egy olyan krónikus betegséggé szelídítsék, amellyel sok évtizedekig együtt lehet élni. E lehetőség azonban újabb problémákat is előhívott: a szövődmények kialakulása elleni szüntelen küzdelem, illetve a cukorbetegség mindennapi menedzselése sok feladatot ad az érintetteknek. Így az elmúlt évtizedekben az is hagyománnyá vált, hogy amikor november 14-én az inzulint felfedező kanadai orvos, Frederick Banting születésnapjára emlékeznek, igyekeznek a világ figyelmét egy-egy ilyen problémára ráirányítani. Az erre szolgáló helyi rendezvényeket itt mutatják be a Diabétesz Világnap honlapján.
Az esemény tavalyi fókusztémája a cukorbetegséghez, illetve a szövődmények kialakulásához vezető rizikótényezők, illetve azok mérséklési lehetőségeinek jobb megismerése volt. Korábban ugyanígy foglalkoztak a betegség szövődményeként jelentkező látásromlás, illetve vakság okaival és elkerülésük lehetőségeivel. Egy más alkalommal a nők helyzete került a fókuszba, akik sokszor nehezebb terhét viselik e betegségnek, s olykor lassabban is jutnak terápiához. Ugyanígy lett már kiemelt téma a család szerepe a betegségre hajlamosító szokások továbbadásában, valamint a diabéteszes tagjaik terápiájának segítésében.
Az idei rendezvénnyel "a diabétesz és a jóllét" kapcsolatára igyekeznek nagyobb figyelmet irányítani. E fogalompárosítás zászlóra tűzésével a szervezők azt kívánják hangsúlyozni, hogy a cukorbetegek gondozása nem állhat csupán a vércukorszintjük jó beszabályozásából. A diabétesz viselése olyan az élet minden területén megjelenő terhet jelent, melynek csökkentéséhez is meg kell kapniuk minden segítséget a betegeknek. Ahogy az Amerikai Diabétesz Szövetség honlapján fogalmaznak: "A cukorbetegség esetén a fizikai jóllét fél siker. S a mentális jóllét lehet annak a másik fele." A téma kiválasztásával egyúttal azt is üzenik a világnap szervezői, hogy a jelenlegi cukorbeteg-ellátás nem kínál elegendő támogatást az érintettek jóllétéhez. A kampány egyik plakátján idézik is dr. Douglas Villarroelt, aki harminc éve gondoz diabéteszeseket, miszerint: "a mentális egészség nagy hatással van arra, hogy valaki mennyire képes kezelni a cukorbetegségét, s nekünk, orvosoknak el kell kezdenünk odafigyelni erre". Ugyanakkor a világnapi propaganda nem csak a gyógyítók táborát célozza. A betegeket is arra biztatják, hogy beszéljenek nyíltan nehézségeikről, engedjék, hogy a külvilág is megismerje, s így segíthesse a napi küzdelmüket. "A cukorbetegség nem csak egy állapot, hanem egy állandó társ, amely abszolút mindenre hatással van - idézik az egyik plakáton egy évtizedek óta 1-es diabétesszel élő sorstárs tapasztalatait. - Minden nap, a nap 24 órájában, több mint 180 döntést hozok csak azért, hogy életben maradjak." Ez a stressz - ha elmarad a megfelelő támogatás - könnyen vezet kiégéshez, akár depresszióhoz is. Ezért azt is hangsúlyozzák a világnap idei üzenetei között, hogy a cukorbetegek ne fojtsák magukba ezt a feszültséget, beszéljenek a nehézségeikről és kérjenek bátran segítséget. Mondhatnánk úgy is, ahogy egy Anaként bemutatott sorstárstól idézték: "Nem baj, ha nem vagyunk szuperhősök".
2024. november
WEB/ART/C/2024/XI/01-04v.