A diabétesz [2020-as] világnapjára időzítve tette közzé a The Lancet azt a kutatást, amely szerint a cukorbetegség legalább is megduplázza a Covid-fertőzés súlyos következményeinek rizikóját. Az ott idézett kínai, ausztrál, dél-afrikai és amerikai tudósok szerint különösen azok vannak veszélyben, akiknek nincs kontroll alatt a vércukorszintjük, illetve más kísérőbetegségtől is szenvednek.
Itthon az egyik internetes hírportálnak nyilatkozó Vándorfi Győző diabetológus hasonlóan vélekedett, amikor igyekezett eloszlatni azt a rémképet, hogy minden cukorbeteg súlyos állapotba kerül a Covid-fertőzéstől. Ilyenkor a prognózis - mint fogalmazott - "nagy mértékben függ attól, hogy milyen volt az alapállapota. Ha karban volt tartva, az évek alatt jól beállították a vércukorszintjét, az esélyei nem annyira rosszak, mint ahogy a statisztikák mutatják. Egy ér- vagy veseszövődmény persze rontja a kilátásokat."
Továbbra sem utal semmilyen adat arra, hogy a cukorbetegek könnyebben fertőződnének meg az új koronavírussal. Ám a potenciálisan súlyosabb következmények indokolják, hogy rigorózusabban alkalmazzák a kockázatcsökkentés lehetőségeit. (Álmunkból ébresztve is tudjuk már: maszk, távtartás, gyakori kézmosás, s csak semmi elkerülhető találkozás senkivel...) A mindenkinek ajánlhatókon kívül pedig a szorosabb vércukorellenőrzés lehet a legfontosabb óvintézkedésük.
Ám ilyenkor kora télen még az óvatossága dacára is bárkinél jelentkezhetnek koronavírusos, vagy azzal összetéveszthető, influenzaszerű, illetve megfázásos tünetek. Egy ilyen helyzetben is segíthet az az útmutató, amit a Semmelweis Egyetemen állítottak össze, s innen szabadon letölthető. Ez azzal kezdődik, hogy mit csináljon valaki, ha Covid-gyanús tüneteket észlel magán? Majd a következő témákkal folytatják: Milyen vitaminokkal, gyógyszerekkel, otthoni terápiával enyhítheti panaszait a beteg? Hogyan készüljön a tesztelésre? Mikor szükséges és hogyan hívjon mentőt? Milyen csomaggal készüljön a Covid-osztályra? S ha szüksége van rá: hol találhat lelki tanácsadót vagy pszichológus segítőt?
Ugyanezen az egyetemen korábban összeállítottak egy szintén szabadon hozzáférhető segédletet azoknak is, akik a családjukban maguk ápolnak otthon koronavírusos beteget. Az innen tölthető le.
2020. december